Predstavljanje knjige Tereze Salajpal

 

salajpal-knjigaPodravsko-prigorski ogranak Društva hrvatskih književnika u srijedu 7. svibnja 2014. organizira predstavljanje knjige Tereze Salajpal „Život i običaji u Goli tijekom dvadesetog stoljeća". Predstavljanje će se održati u Gradskoj vijećnici u Koprivnici s početkom 18 sati.

U predstavljanju knjige sudjelovat će autorica Tereza Salajpal, urednica knjige i književnica Enerika Bijač, urednik knjige i književnik Mladen Levak, lektorica i recenzentica knjige Jasminka Vugrinec, prof. hrvatskog, recenzentica knjige i etnologinja Nada Matijaško, a u glazbenom dijelu nastupit će Udruga „Prekodravski zvon" iz Gole.

Knjiga "Život i običaji u Goli tijekom 20. stoljeća" Tereze Salajpal prikazuje stanovništvo, narodni život i običaje Gole koji su nastali kao sredstvo prenošenja određenih vrijednosti važnih za zajednicu i pojedinca. Primarno je nastala na prikupljenoj etnografskoj građi te življenom iskustvu autorice, a i od važnosti je da se običaji čuvaju i na buduće naraštaje prenosi svijest te važnost tradicijske kulture kao važnog čimbenika života. Knjiga opisuje, uz kratku povijest Prekodravlja; etničko-socijalnu sliku sela; život seoske zajednice; materijalnu kulturu; pregled poljoprivrednih radova i privređivanja; narodne rukotvorine i narodno stvaralaštvo; nošnju i odjeću u župi Gola; blagovanje, pripremanje i čuvanje hrane; narodnu medicinu, tradicijske lijekove, iscjelitelje; pučku pobožnost i vjerovanja; godišnje narodne običaje i svetkovine; životne običaje kao i igre u Goli. Nizom autentičnih i autohtonih zapisa autorica govori o tome kako je zavičaj , bogat i zanimljiv; kako sa stajališta povijesnih događaja, tako i po procesima koji su se zbivali u njemu. Sama povijest i društveni život Gole, što Tereza Salajpal i opisuje u knjizi, doista u sebi krije životne radosti i obilja, ali i čemer krute borbe za opstanak. Najvrednije što knjiga donosi svakako je analiza svakodnevnog načina života i sudbina pojedinca u sklopu tzv. povijesti svakodnevnice koja se stoljećima oblikovala pod specifičnim prirodnim i društvenim uvjetima. Osnovna namjera autorice je da od zaborava otrgne sjećanje na zavičaj, kakav je nekad bio jer ga je uvelike izmijenio neumitan hod civilizacijskih procesa.  

(Iz recenzije Mladena Levaka)